Ano urco al pej dvej zmagovalci Večera slovenskih viž v narečju, Galopu nagrada občinstva! 

Škofja Loka, 10. junij  2017 - Ansambel Ano urco al pej dvej so zmagovalci letošnjega 17. Večera slovenskih viž v narečju, Galop pa zmagovalci občinstva! Prifarski muzikanti so prejeli nagrado za najboljšo melodijo, napisal jo je Žiga Bižal, Barbara Gropajc pa je napisala najboljše narečno besedilo za zmagovalko večera - "Zbugn lastovca". Vodovnikovo nagrado je za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil prejela Metka Ravnjak Jauk

 

S podelitvijo nagrad se je včeraj zvečer v športni dvorani Trata zaključil letošnji že 17. Večer slovenskih viž v narečju. Zmagovalci večera so ansambel Ano urco al pej dvej, ki jim je strokovna komisija za skladbo v notranjskem narečju " Zbugn lastovca " (avtorica glasbe in besedila Barbara Gropajc, aranžma Aleksander Vodopivec) dodelila nagrado in plaketo Škofje Loke za najboljši nastop v celoti. Vodja ansambla Igor Košuta je po razglasitvi povedal: "Sem kar presenečen. Ta lastovca nam je prinesla srečo, izgleda. Se je splačalo! Sem zadovoljen, da nas je povabila Barbara Gropajc, da nam je ponudila to pesem. Malo smo jo priredili za naš ansambel in izgleda, da je šlo zelo v redu in res smo zadovoljni.«

ANO URCO AL PEJ DVEJ - nagrada za nastop v celoti

 

Občinstvo je najbolj navdušili ansambel GALOP, ki je za skladbo v gorenjskem narečju "Ajga punca" (avtor besedila Igor Pirkovič, avtor glasbe in aranžmaja Jožef Vidergar) prejel nagrado občinstva, z njo pa tudi prehodni leseni kip "Vandrovček", delo slikarja in kiparja Petra Jovanoviča. Vodja ansambla, katerega večina članov prihaja iz Kamnika, Matej Omovšek: "Zelo smo ga veseli in bomo lepo »merkal« nanj. Mislim da vsak ansambel, ki se udeleži tega festivala, želi in upa da bo zmagal. Vsak gre na festival z željo, da bi zmagal!«

GALOP - nagrada občinstva

 

Nagrado za najboljše novo narečno besedilo je prejela Barbara Gropajc, ki je v notranjskem narečju napisala valček " Zbugn lastovca ", za katerega so člani ansambla Ano urco al pej dvej odnesli glavno nagrado. Besedila sta ocenjevala Francka Benedik in Milan Jež, ki sta zapisala »Pesem je napisana v notranjskem narečju, v govoru vasi Gročana in obravnava potovanje ptice selivke, ki je zapisano v njenih genih, kakor ljubezen do domačega kraja in božjega upanja, ki ga lastovica stresa s svojih peruti. Vračanje lastovke v kraj svojega gnezda povezuje s cvetenjem češnje, z vedrim pogledom na življenje in s časom poroke, ki nas bo oblekel v svate. Barbara Gropajc je tudi avtorica glasbe, ki se lepo povezuje z besedilom. Nekatere besede, ki se ponavljajo, tako ne delujejo moteče. Lep vtis pomladi in mladega življenja! » Avtorica najboljšega besedila Barbara Gropajc, ki je nagrado za najboljše besedilo prejela tudi že na dveh prejšnjih festivalih, je povedala, kakšen je recept za zmagovalna besedila: "Verjetno pisati s srcem. Lastovca je nastajala v jesenskem času, vzporedno z lastovco, ki odide. «.« 

BARBARA GROPAJC - nagrada za besedilo

 

Nagrado za najboljšo melodijo je po mnenju strokovne komisije prejel Žiga Bižal za skladbo »Kraljica suhe ruobe«, ki so jo zapeli in zaigrali Prifarski muzikanti. Mitja Ferenc je povedal, da so zelo: "veseli, tudi za našega avtorja Žiga Bižala! Izgleda da kadarkoli gremo z njim, z njegovo pesmijo, nekaj dobimo. Leta 2008, 2010, 2011, na narečni popevki, na Slovenski popevki zmaga 2009…, in zdaj tukaj zmaga. Izgleda da naš Žiga res ima nekaj v sebi.«

FERENC – o nagradi za melodijo

 

V Škofji Loki je bila podeljena tudi Vodovnikova nagrada, ki jo za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil poklanja Društvo pesnikov slovenske glasbe, v sodelovanju z občino Zreče. Plaketo je letos prejela Metka Ravnjak Jauk, za katero so v obrazložitvi, med drugim, zapisali, da je »spoštovana pri izvajalcih, pri poslušalstvu in med soavtorji. Če prisluhnete njenim besedilom, je opaziti, kako lahkotno se poveže z melodijo, s katero ustvari enkratno sozvočje. Malo je piscev besedil v Sloveniji, ki bi se tako enostavno sprehajali med glasbenimi zvrstmi, kot to počne ona. Metka ima nekaj več. Nekaj, kar je potrebno za preskok od dobrih do odličnih. Zna pisati nekomu „na kožo“. Izvajalci njena besedila poosebijo. Edvin Fliser, Lidija Kodrič, Štajerskih 7, Modrijani in mnogi drugi se v njih najdejo, kar prepriča in prevzame. V njenih besedilih je čutiti odnos do slovenskega jezika. Z njim ravna spoštljivo, izkorišča njegove zmožnosti, s katerimi ustvarja besedilne mozaike.«

 

 

Na včerajšnjem 17. večeru slovenskih viž v narečju se je v razprodani športni dvorani Trata v Škofji Loki prestavilo 9 ansamblov z novimi narečnimi narodno - zabavnimi skladbami. MLADI POMURCI so združili prleško in prekmursko narečje, po dolenjsko so prepevali MEH EKSPRES in PRIFARSKI MUZIKANTI, v notranjskem ANO URCO AL PEJ DVEJ, GALOP pa jo je »urezal« po gorenjsko. Poslušalci so slišali tudi tri narečja, ki jih govorijo na škofjeloškem območju; RAUBARJI in ans. BOLJ POČAS' so zapeli po poljansko, HOZENTREGARJI po selško, DOR MA CAJT pa po škofjeloško.  Rdeča nit revijalnega dela je bila naša kulturna dediščina, z narečji v ospredju. Zaplesala je folklorna skupina Škofja Loka, skeč v narečjih, ki ga je posebej za festival napisala Lucija Kavčič, sta odigrala člana dramske skupine turističnega društva Žirovski vrh, Jožica Svete s svojimi Primorci pa je zapela nekaj Avsenikovih uspešnic. Vsi nastopajoči so v spomin na svoj nastop prejeli ročno izdelani srček – dražgoški  kruhek mojstrice domače in umetnostne obrti Cirile Šmid iz Železnikov. Prireditev so povezovale voditeljice Radia Sora Andreja Čamernik, Jana Jenko in Damjana Peternel.

 

Skladbe je ocenjevala štiričlanska strokovna komisija: Tomaž Tozon in Robert Smolnikar ter Francka Benedik in Milan Jež. Tomaž Tozon, ki komisijo vodi že od samega začetka, je po festivalu povedal: "Moram iskreno povedat, da odhajam dobre volje domov. Ker sem bil precej zaskrbljen pred začetkom tega festivala, pa moram rečt, da so me člani ansamblov zelo, zelo prijetno presenetili. Vsi, od prvega do zadnjega, so bili izjemno dobro pripravljeni, tako da so me prehiteli v mojih pričakovanjih. Da bi le tako trajalo še naprej!"

TOMAŽ TOZON - predsednik strokovne komisije

 

17. Večer slovenskih viž v narečju je organiziral Radio Sora, ob tehnični pomoči agencije Geržina Videoton. Tako kot vsi festivalski večeri, je potekal pod pokroviteljstvom Občine Škofja Loka in Elektra Gorenjska. Zaradi prispevka k ohranjanju slovenskih narečij je letošnji Večer slovenskih viž v narečju potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Boruta Pahorja.