Hozentregarji so zmagovalci Večera slovenskih viž v narečju, Ansamblu Dveh dolin nagrada občinstva!

 Škofja Loka, 9. junij  2018 - Hozentregarji so z »Mojo dohtarco« zmagovalci letošnjega 18. Večera slovenskih viž v narečju, Ansambel Dveh dolin pa zmagovalec občinstva! Avtor zmagovalke občinstva – »Polanc na Seuška rine« - Peter Debeljak je zanjo prejel tudi nagrado za najboljše narečno besedilo, nagrada za najboljšo melodijo pa je šla v Belo krajino; prejel jo je Slavko Plut, ki je za Mlade Belokranjce napisal skladbo "Jest sm čiste Šokc". Vodovnikovo nagrado je za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil prejel Milan Jež

 S podelitvijo nagrad se je včeraj zvečer v športni dvorani Trata zaključil letošnji že 18. Večer slovenskih viž v narečju. Zmagovalci večera so ansambel Hozentregarji, ki jim je strokovna komisija za skladbo v selškem narečju "Moja dotarca" (avtor glasbe in priredbe Simon Šubic, avtor besedila Miha Zabret) dodelila nagrado in plaketo Škofje Loke za najboljši nastop v celoti. Lenart Rupar je po razglasitvi povedal: "Res smo presrečni. Tretjič smo se udeležili tega festivala, v tretje gre rado. Strokovna komisija je ugotovila, da smo pokazali ta pravo energijo, note so se prav izpele, tako da - najlepša hvala!«

HOZENTREGARJI - nagrada za nastop v celoti

 Občinstvo je najbolj navdušili ANSAMBEL DVEH DOLIN, ki je za skladbo v poljanskem in selškem narečju "Polanc na Seuška rine" (avtor glasbe, besedila in priredbe Peter Debeljak) prejel nagrado občinstva, z njo pa tudi prehodni leseni kip "Vandrovček", delo slikarja in kiparja Petra Jovanoviča. Vodja ansambla Peter Debeljak je bil presrečen: "Saj pravim, da je kar šok!«

ans DVEH DOLIN - nagrada občinstva

 Peter Debeljak je za šegavo skladbo »Polanc na Seuška rine«, v kateri je združil poljansko in selško narečje, prejel tudi nagrado za najboljše novo narečno besedilo. Besedila sta ocenjevala Francka Benedik in Igor Pirkovič, ki sta, med drugim, zapisala, da »Peter Debeljak na šaljiv način in na svojem primeru prikaže pregovorne nepremostljive razlike med tistimi iz Selške in onimi in iz Poljanske doline. Zgodba ima uvod, zaplet in razplet, njeno vsebinsko sporočilo pa ruši prej omenjene stereotipe. Ko gre za iskre, ki preskočijo in za ljubezen, se namreč poje največ zarečenega kruha. Zgodba je dobro zgrajena, avtor obvlada principe pisanja, pri čemer mu dobro tečeta ritem in rima.» Avtor najboljšega besedila Peter Debeljak je povedal, da je besedilo, ki je njegovo prvo, nastalo: "kar dost po resničnih dogodkih. Več pa ne bom povedal, ljudje ne smejo vsega vedet!«.«

PETER DEBELJAK - nagrada za besedilo

 Nagrado za najboljšo melodijo po mnenju strokovne komisije je prejel Slavko Plut za skladbo »Jest sm čiste Šokc«, ki so jo v belokranjskem narečju zapeli in zaigrali Mladi Belokranjci in Martin Špringer Huč. Slavko Plut je sicer 45 let igral v ansamblu Slavček, tokrat pa se je poskusil še kot pisec in komponist: »Sem rekel, da bom poskusil kaj belokranjskega napisat, da tudi iz Bele Krajine enkrat pridemo ven.. No, je pa to »ratalo««

SLAVKO PLUT – o nagradi za melodijo

 V Škofji Loki je bila podeljena tudi Vodovnikova nagrada, ki jo za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil poklanja Društvo pesnikov slovenske glasbe, v sodelovanju z občino Zreče. Plaketo je letos prejel Milan Jež

 Na včerajšnjem 18. večeru slovenskih viž v narečju se je v športni dvorani Trata v Škofji Loki prestavilo 8 ansamblov z novimi narečnimi narodno - zabavnimi skladbami. V notranjskem narečju oziroma v narečju, ki ga govorijo v okolici Gročane pri Trstu , so  prepevali BRKINCI (»Srcj' n' zna«), gorenjsko narečje je zastopal ansambel KERLCI (»N'kol n'bom dost dobr«), v koroškem narečju pa so PVANINSKI ABUHI sporočali, da bodo naslednjič raje dvakrat premislili (»Bi dvabart poštudiru«). MLADI BELOKRANJCI in MARTIN ŠPRINGER HUČ so v belokranjskem narečju prepevali »Jest sm čiste Šokc«,  ME TRI DO POLNOČI pa so zapele po pohorsko (»Tjeta poharska«). Narečja škofjeloškega območja so letos zastopali trije ansambli: novinci na sceni, Ansambel DVEH DOLIN, (»Polanc na Seuška rine«), HOZENTREGARJI (»Moja dohtarca«) in ansambel ODKLOP (»U Jeblan«).

 V revijalnem delu je najprej nastopil ansambel Galop, ki je lani z gorenjsko »Ajga punca« osvojil nagrado občinstva, nato pa je publiko navdušil še Alpski kvintet, ki je že pol stoletja eden najuspešnejših slovenskih narodno – zabavnih ansamblov. Dogajanje na odru so popestrili tudi plesalci folklornega društva Škofja Loka, pod vodstvom Marka Krajnika.

 Vsi nastopajoči so v spomin na svoj nastop prejeli ročno izdelani srček – dražgoški  kruhek mojstrice domače in umetnostne obrti Cirile Šmid iz Železnikov. Prireditev so povezovale voditeljice Radia Sora Andreja Čamernik, Jana Jenko in Damjana Peternel.

Skladbe je ocenjevala štiričlanska strokovna komisija: Tomaž Tozon in Simon Golobič ter Francka Benedik in Igor Pirkovič. Francka Benedik, dialektologinja, ki je svoj čas službovala v Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU, je povedala: "V narečju pisati je težko. Moraš biti, najbolje, govorec narečja ali pa vsaj dober poznavalec, potem moraš biti malo pesnika in pa dober verzifikator. To se pravi, moraš imeti smisel za rimo in ritem.«

 

 18. Večer slovenskih viž v narečju je organiziral Radio Sora, ob tehnični pomoči agencije Geržina Videoton. Tako kot vsi festivalski večeri, je potekal pod pokroviteljstvom Občine Škofja Loka. Direktorica Radia Sora Nada Jamnik je povedala, da je bil včerajšnji večer nepozaben:  "Mislim, da nas je danes vse presenetil. Publika, ansambli, celotna atmosfera – jaz sem preprosto brez besed.«

NADA JAMNIK – direktorica Radia Sora