Kmetje zahtevajo drugačno ravnanje z velikimi zvermi


Po pokolu ovc na območju planine Zaplata zahteva sindikat kmetov Slovenije drugačno ravnanje z velikimi zvermi. Volk je pred dobrim tednom dni pokončal več kot 30 ovc; 18 na Zaplati in 8 na Ambrožu, še nekaj pa jih je ranjenih poginilo v domačem hlevu. Zavod za gozdove je na ministrstvo za naravne vire in prostor poslal strokovno mnenje za odstrel volka, to pa ga je izdalo v petek zjutraj.
Ker je število volkov močno naraslo, v sindikatu zahtevajo, da se slovenska zakonodaja prilagodi evropski; evropski parlament je namreč spremenil status volka iz "strogo zaščitenega" v "zaščitenega". Če se volk uvrsti med lovne vrste, pravi predstavnik sindikata Stane Bergant, v preteklosti že tudi sam oškodovanec:
posnetek 292 KB
Odločbe niso rešitev, so prepričani kmetje:
posnetek 99 KB
Populacija volka je namreč od naše pridružitve Evropski uniji močno narasla; takrat naj bi jih bilo 30, danes jih v Sloveniji živi od 140 do 150 oziroma 13 do 17 tropov. Kmetje se bojijo, je povedal Silvo Grilc z Ambroža pod Krvavcem, ki mu je volk pobil 8 ovc:
posnetek 244 KB
Če se bo populacija volka še naprej povečevala, se lahko zgodi, da bodo kmetje opuščali vzrejo drobnice, te je že sedaj veliko manj kot je je bilo v preteklosti, posledica pa bo zaraščanje travnikov v visokogorju. Preddvorski župan Rok Roblek:
posnetek 263 KB
Na današnji novinarski konferenci v Preddvoru, ki sta jo sklicala sindikat kmetov Slovenije in kranjska območna enota kmetijsko gozdarske zbornice so tudi javno od vlade in pristojnega ministra Novaka zahtevali, da jim prisluhne in da se z implementacijo evropske direktive omeji širjenje volka. Poleg uravnavanja številčnosti zahtevajo tudi primeren odškodninski sistem.
na fotografiji: Stane Bergant, predstavnik sindikata kmetov Slovenije